Bayilik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bayilik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

FRANCHİSE ALIRKEN BUNLARA DİKKAT!

  • İlgili firmanın ya da markanın deneyimli olması çok önemli. Ayrıca, işin tam detaylı olarak tanımlanması gerekiyor. İşi yürütebilmek için gerekli optimal çalışma saati ve personel adedi de önemli.
  • Franchisor kimdir? Geçmiş deneyimleri nedir? Çalıştırdığı yöneticilerin mesleki tecrübeleri yeterli midir? Bu sorulara açık ve net bir şekilde yanıt alınmadıkça marka ortaklığı yapmamakta yarar var.
  • Sistem içindeki diğer franchise alanların işi nasıl yürüttükleri, yatırım bedeli, devam eden yatırım maliyetleri gibi unsurlar işin geleceği açısından büyük önem taşıyor.
  • Franchisor’dan (franchise veren) alınması gereken ürün ve hizmetler varsa, kimden ve nasıl alınacağı net bir şekilde ortaya konulmalı.
  • Franchise ilişkisinin nasıl düzenleneceği ve nasıl yenileneceği sözleşmede açıkça belirtilmeli. Bu noktada, daha önce sistemden ayrılan franchise varsa nedenlerini öğrenmekte yarar var.
  • İşletmenin finans sistemine bakılması ve bu konuda tecrübesi olan bir avukat yardımıyla sözleşmelerin imzalanması gerekiyor…

BAYİLİK SÖZLEŞMESİNİ DİKKATLİ OKUYUN

* Özellikle sınırları belirlenmiş ve “yetkili” sıfatı taşıyan bayilikleri tercih edin. Bu tür bayiliklere “münhasır bayilik” de denir. Bayilik sözleşmesinde bu niteliklerin açıkça belirtilmiş olmasını isteyin.

* Bayilik sözleşmesini dikkatli okuyun. Standart maddelerin altına sizin hareket sahanızı genişletecek ifadelerin eklenmesini isteyebilirsiniz.

* Eğer isteniyorsa, bayilik sözleşmesi karşılığında verilecek teminatların hangi şartlarda çözülebileceğini “ek protokol” başlığı altında sözleşmeye ekletin.

* Herhangi bir teminat vermişseniz, sizin için bir “kredi limiti” konması gerekiyor. “Kredi limiti” size hangi sınıra kadar “açık hesap” mal sevkıyatı yapılacağını gösterir. Bu değerin verdiğiniz teminatın gerçek ya da itibari değeri altında olmayacağını yine ek protokolde veya sözleşme maddelerinin içinde belirtin.

* “Açık çek”, “açık senet” (tarihsiz ve meblağ belirtilmemiş çek veya senet) vermeyin. Ayrıca gerekli yerleri doldurulmamış form veya sözleşme taslaklarını imzalamayın.

* Eğer mümkünse, sözleşmelerin en son maddesini teşkil eden “uyuşmazlık” halinde hangi ilin mahkemelerinin yetkili olduğuna ilişkin ifadeyi “Türk mahkemeleri” şeklinde genelleştirin.

*Bayiliğin sona ermesi halinde sizi tazminat yükümlülüğü altına sokabilecek maddelerin sözleşmeye eklenmesine karşı uyanık olun. Tam tersine sözleşme hükümlerinde bulunsa bile, haksız fesih hallerine (bayiliğin haksız olarak iptali hali) kar ve ticari itibar kaybınızın telafisi amacıyla bir güvence maddesi koydurmaya gayret edin.

Benzer Yazılar

Örgü Yaparak Para Kazanma

El becerisi olan bayanlar,örgü hakkında bilgisi olan bayanlar bu zevkli işi yaparak kazanç…

2020 Bebek Şekeri İşi

Bebek Şekeri İşi Nikah şekerine yabancı olmayan ve bu işi yaparak para kazanan…

AVM Alışveriş Merkezlerinde Mağaza Açmak

Alışveriş Merkezlerinde Mağaza Açmak Dönemsel meslekler ve iş grupları vardır. Her sezon farklı…

1
Ek işe Başvuru Yap

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Recep Recent comment authors
Recep
Ziyaretçi
Recep

Lokmacı açmak istiyorum AVM de bana ne kadara mal olur ne kadar harcarım bu konuda bilgi verebilirmisiniz ? Birde kosgeb ile girişimcilik yapıp açabiliyormuyum ?